piątek, 08 wrzesień 2017 at 1:10 pm.

Nowoczesne plakaty prezentują się nie tylko pięknie, ale przede wszystkim intrygują i zmuszają do myślenia. Sztuka wyrażona w formie plakatu może bawić, frapować, zmuszać do spojrzenia na problem z zupełnie innej perspektywy.

Rola plakatu w dzisiejszym świecie

W dobie konsumpcjonizmu i szybkiego życia młode osoby coraz rzadziej mają ochotę i okazję do głębokich przemyśleń na temat świata i tego, co się aktualnie dzieje. Media nie tylko rzucają bardzo krótkie i zwięzłe komunikaty przekazujące tylko jeden punkt widzenia, ale również nie starają się zmuszać swoich słuchaczy do myślenia.

Plakat ma nie tylko informować, ale również reklamować konkretne usługi lub produkty. Jednak patrząc na rolę plakatu szerzej, możemy w nim zobaczyć również medium współczesnej sztuki, która w znacznym stopniu różni się od tej spotykanej w muzeach. Plakat ma konfrontować ze sobą różne punkty widzenia, a także skłaniać do głębszej refleksji. Okazuje się, że istnieje nawet Muzeum Plakatu, które zostało zlokalizowane w warszawskim Wilanowie.

Festiwal plakatu i jego założenia

Festiwal druku i plakatu zrzesza całe mnóstwo młodych, kreatywnych i głodnych wiedzy ludzi, którzy pragną wyrazić swoje odczucia i przelać je na papier. Festiwale organizowane są w całej Polsce, a podczas ich trwania można obejrzeć liczne wystawy, nadesłane prace konkursowe oraz poznać motyw przewodni imprezy. Ponadto takie wydarzenia najczęściej związane są również z dodatkowymi i ciekawymi eventami, wykładami czy warsztatami. Zazwyczaj wstęp jest bezpłatny i każdy może wejść i podziwiać nowoczesną, graficzną sztukę. Festiwal Plakatu najczęściej trwa ok. 2-3 dni i ściąga naprawdę bardzo dużo młodych ludzi. Do najpopularniejszych w Polsce należą: Międzynarodowy Biennale Plakatu o bardzo bogatej i długiej historii, Międzynarodowy Festiwal Plakatu Plaster, który ma miejsce w Toruniu, Śląski Festiwal Plakatu Plakatfest lub wrocławski Festiwal Druku Nacisk. Uczestnictwo w takich imprezach to doskonały sposób na poznanie nowych, kreatywnych osób, które cenią nowoczesną sztukę i chcą przez nią wyrażać swoje zdanie i swoje poglądy.

 

« Zabytek przez dziurkę… | Strona domowa | Jesienny las - jak uj… »(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.