aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy?

wtorek, 24 styczeń 2017 at 12:13 pm.

Darmowe fonty są kuszącą opcją i jest to jak najbardziej godne polecenia rozwiązanie, jeśli zamierza się je wykorzystywać tylko do użytku prywatnego. W przeciwnym razie trzeba uwzględnić koszty licencji fontu na domenę. Płacąc za fonty, mam większą szansę uzyskania unikalności, a do tego wspieram przemysł związany z ich projektowaniem, dzięki czemu mogę liczyć na ich ulepszoną wersję w przyszłości. Niestety nie zawsze budżet pozwala na tego typu rozwiązania, dlatego też warto wtedy postawić na darmowe kroje liter.

Wybieramy fonty

Wybierając darmowy font, należy pamiętać o tym, aby był od odpowiednio dopasowany do układu strony, nad którą pracujemy. Jeśli zamierzam użyć kilku frontów, to najpierw określam ich rolę. Oznacza to, że gdy zdecyduję się na zastosowanie konkretnego stylu liter w celu wyeksponowania podtytułu, to konsekwentnie trzymam się go we wszystkich pozostałych podtytułach. Podobnie jest z cytatami czy też nagłówkami.

Aby cały tekst był spójny, a jednocześnie różnorodny należy tak łączyć fonty, aby współpracowały ze sobą na podstawie podobieństw lub na różnicy w stylu liter. Polecam dobieranie fontów tego samego projektanta w celu osiągnięcia harmonii. Można też łączyć fonty w pary, które wywodzą się z jednej rodziny. Satysfakcjonujący efekt można także uzyskać, stosując razem miękkie linie. Należy zwrócić uwagę także na kontrast fontów, dzięki czemu można uzyskać ciekawe efekty. Najbardziej klasyczną metodą jest wybranie czcionki szeryfowej do nagłówka oraz bez szeryfowej dla tekstu głównego czy też na odwrót.

 

« Fotografia zachodów s… | Strona domowa | Projektowanie graficz… »(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.