poniedziałek, 16 styczeń 2017 at 12:06 pm.

Zachód słońca jest jednym z najczęściej fotografowanych przeze mnie motywów. Uwielbiam uwieczniać krajobraz skąpany w promieniach słońca, które chowa się za horyzontem. Bardzo często specjalnie wychodzę z domu o określonej porze, ponieważ mimo powtarzalności zachodu słońca, za każdym razem wygląda on nieco inaczej. Z czasem coraz łatwiej przychodzi mi zrobienie dobrego zdjęcia zachodu słońca, co jest o tyle trudne, że zazwyczaj fotografie tego momentu dnia nie oddają dobrze towarzyszącej mu atmosfery.

Kluczem do sukcesu okazał się w moim przypadku odpowiedni kontekst zdjęcia. Sama fotografia zachodu słońca jest niestety dość banalna, dlatego powinna być tylko jednym elementem całej kompozycji, źródłem światła lub tłem dla interesującej scenerii, którą warto uchwycić na zdjęciu. Najbardziej lubię te momenty, w których zachodowi słońca towarzyszą liczne chmury na niebie. Światło słoneczne podkreśla ich kształt i majestat, dzięki czemu razem robią piorunujące wrażenie na zdjęciu.

W fotografowaniu zachodu słońca przydała mi się również wiedza zdobyta podczas robienia innych zdjęć. Zachód słońca bardzo dobrze prezentuje się jako mniej wyraźne tło do scenerii na pierwszym planie. Dlatego warto fotografować różne obiekty, które interesująco wypadają na tle zachodzącego słońca. Słońce doskonale sprawdza się również jako oświetlenie, a jego piękny koloryt jest świetnym sposobem na uchwycenie piękna innych elementów godnych sfotografowania, np. roślinności, architektury czy też akwenów wodnych.

 

| Strona domowa | Jak dopasować do sieb… »



(pole opcjonalne)
(pole opcjonalne)

Moderacja komentarzy w tym serwisie jest aktywna. To oznacza, że twój komentarz nie będzie widoczny na stronie dopóki nie zostanie zaakceptowany przez redaktora.

Zapamiętać informacje o tobie?
Uwaga: Wszystkie znaczniki HTML poza <b> i <i> zostaną usunięte z twojego komentarza. Możesz dodawać linki wpisując po prostu adres URL lub e-mail.